V industrijski proizvodnji se vse od začetka do konca izdelovalnega procesa le ta premika po natančnih načrtih konstruktorjev. Pri tem so jim v pomoč vpenjalni sistemi, ki skrbijo za vpenjanje obdelovanca, orodij ali strojev. Pri vpenjalnih sistemih poznamo več primerov in različic, ki so nastale v zadnjih letih in se med seboj razlikujejo glede na način vpenjanja in funkcijo. Da bi lažje razumeli pomen vpenjal v proizvodnji, smo pripravili kratek in enostaven vodič po glavnem vprašanju. Kaj so vpenjalni sistemi?
Glavna naloga vpenjalnih sistemov je vpenjanje obdelovanca za določen čas proizvodnje oziroma izdelovalnega procesa. V tem primeru vpetje obdelovanca poteka vse od začetnih obdelav , naknadnih obdelav, spajanja v končni izdelek in skozi montažne procese. Gre za ključni korak ali bolje korake, ki doprinesejo h kvaliteti končnega izdelka. Ta je vedno izdelan natančno v sklopu predustvarjenih načrtov samih izdelovalcev. Ker so vpenjalni sistemi računalniško vodeni, je prostora za napake praktično nič. Tako skrbijo za enostaven, precizen in natančen proces od začetka do konca proizvodnje.
V svoji osnovi je vrsta vpenjalnega sistema le ena, a se le ta razdeli na številne podvrste. Tu ne govorimo o velikosti, teži in podobnim lastnostim ampak sistemu vpenjanja. Tako najpogosteje vidimo naslednje vpenjalne sisteme:
Vpenjalni sistemi poskrbijo za kar se da optimalen, hiter, natančen in varen potek proizvodnega procesa. So avtomatizirani postopki, ki skrajšajo čas proizvodnje preko skrajšanja časa menjave. Posledično poskrbijo tudi za povečanje proizvodnih kapacitet in prihranijo večje količine denarja. Preko optimiziranja delovnega mesta oziroma proizvodnje je bistveno preveriti, ali vpenjalni sistemi lahko to tudi ustvarijo. Četudi se včasih zdi, da gre za visoko začetno investicijo, se ta hitro povrne in s seboj prinese še preostale prednosti. Vsekakor je pridobitev vpenjalnih sistemov prava odločitev za mnoge proizvodnje.